Staff

Head Teacher Mr Kevin Lee
Deputy Head Mr John Siddles
   
CLASSROOM STAFF  
Cherry Blossom Nursery  
Nursery Manager Mrs Jenna James
Nursery Deputy Mrs Katrina Waitt
Nursery Staff Mrs Marie Nursey
Miss Jade Cook
Caterpillars  – (2-3 Room) Miss Angie Cushing, Miss Laura Webb, Mrs Claire Norton
Reception  
Dormice Class Teacher Miss Jolanta Rapa
Voles Class Teacher Mr Rob Snelling/Mrs Sarah Murison
Teaching Assistants Mrs Emma Barnes, Mrs Dawn Howes, Mrs Sarah Griffen
Year 1  
Rabbits Class Teachers Mrs Katherine Thompson/Mrs Sarah Murison
Teaching Assistant Miss Gabrielle Cooper, Miss Vicky Blower
Year 1/2  
Hedgehog Class Teacher Mrs Laura Burrell
Teaching Assistant Mrs Evelyn Balfour
Year 2
Squirrel Class Teacher Mr Tom Allen
Teaching Assistants Mr Will Robinson
Year 3  
Foxes Class Teacher Miss Tammi Quasniczka /Mrs Janet Lee
Teaching Assistant Miss Emmeline Bunting
Year 3/4  
Otters Class Teacher Mr Richard Ruddick
Teaching Assistants Mrs Neena O’Dell, Mrs Karen Welsby
Year 4/5
Badgers Class Teacher Mrs Kate Sturgess
Year 5  
Owls Class Teacher Mr Tim Dynan
Year 6  
Deer Class Teacher Mr Jon Biddle/Mrs Janet Lee
Eagles Class Teacher Miss Catherine Eyles
Teaching Assistant Mrs Judith Basey, Miss Emma Fuller
HLTA’s Mrs Dianah Chisholm & Mrs Emma Barnes
   
OFFICE STAFF  
Office Manager Mrs Andrea Mathers
Receptionists Miss Kelly Nicholls/Miss Sian Thompson
Finance Officer Mrs Sue Fogden
OUT OF HOURS  
Breakfast Club Mrs Judith Basey & Mrs Neena O’Dell
After School Club Mrs Judith Basey, Miss Gabrielle Cooper, Miss Emma Fuller, Miss Emmeline Bunting, Miss Laura Tindell
   
STAFF RESPONSIBILITIES  
SEND Miss Tammi Quasniczka
SENDCo Assistant Miss Becky Grapes
Reading Champion/Literacy  
Pedagogy and Curriculum Lead Mr Jon Biddle
SAFSS Lead Mr Tom Allen
Mathematics Lead Mr John Siddles
Assessment for Learning Lead Mr Richard Ruddick
Learning Environment Lead Mrs Katherine Thompson
KS1 Lead Mrs Laura Burrell
Early Years Champion Mrs Jenna James
SAFSS Lead Worker Mrs Rachael Simpson